sobota, 28 maja 2016

Z cyklu Wydarzenia kulturalne...Koncerty 18. SIMCHY 


Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha
w tym roku poświęcony będzie wrocławskim i dolnośląskim Żydom. Na inaugurację (w sobotę 28 maja) zagra Klezmafour. Festiwal potrwa do 3 czerwca.Shira U'tfila zagra w Synagodze pod Białym Bocianem w środę 1 czerwca o godzinie 20:00
Shira U’tfila jest multi-etniczną i multi-wyznaniową grupą, która czerpie inspirację z różnorodności i bogactwa muzycznych tradycji: judeo-hiszpańskich, ottomańsko-tureckich, arabskich oraz bałkańskich. Zespół został założony w 2000 r. przez wokalistę Stefana Sablica, specjalistę gry na oud, czyli instrumencie strunowym, uważanym za przodka lutni. Muzycy pochodzą w większości z byłej Jugosławii.
W skład zespołu wchodzi także indyjski mistrz tabli i instrumentów perkusyjnych – Akash Bhatt, pochodzący z Niemiec skrzypek – Filip Krumes, serbski kontrabasista – Srdjan Djordjevic. Ich specjalizacją jest muzyka sefardyjska, ukazująca różnorodność i piękno tej kultury.
 
Jak podaje portal Vinylmusic - Od czasu powstania, grupa pracowała przy wielu projektach związanych z muzyką liturgiczną i formami paraliturgicznymi, jednak po latach muzycy zdecydowali się skoncentrować na sefardyjskiej kulturze muzycznej Bałkanów, próbując w ten sposób uchronić ją przed zapomnieniem.
 

Zespół wykonuje pieśni w języku ladino, hebrajskim, a jedną nawet w obu tych językach na przemian z tureckim i serbskim. 
We Wrocławiu zespół wystąpi w składzie:
Stefan Sablic - wokal, oud
Ivana Mundja - wokal
Elad Gabbay - kanun
Sinan Acifovic - klarnet
Filip Krumes - skrzypce
Srdjan Djordjevic - kontrabas
Akash Bhatt - instrumenty perkusyjne

Bilety na koncert można nabyć na Ticketpro  oraz w punktach sprzedaży:
Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej (ul. św. Antoniego 8), Centrum Informacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem II p. (ul. Włodkowica 7), Empik, Media Markt pełna lista 
tutaj oraz na 2 godziny przed koncertem.
Termin: 
28.05.2016 (sobota), 10.00 to 03.06.2016 (piątek), 22.00

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza