Zajęcia pro-eko - edycja I

Promocja zdrowia, profilaktyka chorób, jakość życia – co o nich wiemy, co należałoby zmienić, stosunek lekarzy i pacjentów?

TEORIA A PRAKTYKA




Drogie Panie,
 
     po raz kolejny witam Was serdecznie, tym razem w grudniowe, zimne dni. Nasze pierwsze spotkanie odbyło się Fundacji „Aktywny Senior”, tym razem mamy okazję podyskutować na specjalnie utworzonym w ramach projektu - BLOGU, w którym wspólnie uczestniczymy.

     Celem naszych pierwszych warsztatów i jak i następnych jest: Wymiana myśli, spostrzeżeń na temat szeroko pojętej promocji zdrowia oraz profilaktyki, w tym konfrontacja opinii i doświadczeń uczestników spotkania. Chciałabym, abyśmy poprzez żywą dyskusję, bez skrępowania i na forum opowiedziały o naszych historiach, potyczkach ze służbą zdrowia. Nie bójmy się mówić o tym co niedomaga, co trzeba naprawić, bo zmiana na lepsze zaczyna się od powiedzenia głośno, że „to a to” nie funkcjonuje tak jak powinno. Polityka zdrowotna to nie tylko wysoko postawieni urzędnicy, ale i społeczeństwo, które ma prawo, a nawet powinno wyrażać swoje opinie na temat opieki zdrowotnej. DO DZIEŁA ;)

     Następne warsztaty przewidziane są na grudzień, nie jest to jednak przeszkodą, abyście Panie pisały na blogu o tematach zdrowotnych was nurtujących, przecież blog został stworzony z myślą o WAS !! Niech będzie on miejscem wspólnego internetowego dialogu. Jeśli macie jakieś zapytania, coś Was interesuje, intryguje, PYTAJCIE, bo kto pyta nie błądzi !! Na wszystkie pytanie w ramach moich możliwości postaram się odpowiedzieć ;)
 
     Grudniowe spotkanie będzie obejmować następujące treści: jak rozumiemy pojęcie: profilaktyka, programy zdrowotne realizowane na terenie całego kraju oraz we Wrocławiu przez szpitale, przychodnie, ich ocena przez uczestników spotkania, rozmowa na temat roli lekarza i pacjenta w zwalczaniu czynników ryzyka – co jest pozytywne, a co należałoby zmienić. Jakie działania podejmują seniorzy w ramach zachowania dobrej kondycji zdrowotnej, definicja jakości życia i dyskusja na temat jej poprawy u osób starszych, dyskusja na temat jakości w opiece zdrowotnej, rozmowa o  stosunku personelu medycznego do pacjenta – nasze doświadczenia w przychodniach, szpitalach, co i jak należy zmienić ?  jaka występuje dostępność do jakich specjalistów.

     Zastanawiam się, czy poruszyć temat żywności sztucznie modyfikowanej, tak często omawianej w mediach, będąca tematem „na czasie”. Problemem jest jak zwykle mała ilość czasu, biorąc pod uwagę ilość zagadnień wypisanych wyżej ;)  PROSZĘ, ABYŚCIE PANIE USTOSUNKOWAŁY SIĘ DO TEJ PROPOZYCJI.
     Na koniec przygotowałam skrót wiadomości z poruszanej problematyki zdrowotnej.

MIŁEJ LEKTURY ;)

     Na pierwszych zajęciach wspólnie dokonałyśmy charakterystyki studiów, jakim jest zdrowie publiczne. Kierunek ten jest pojmowany w różnorodny sposób, lecz wiedza na jego temat w większości sformułowanych zdaniach jest błędna. Toteż dla usystematyzowania, pozwolę sobie przypomnieć, iż zdrowie publiczne obejmuje: grupę ludzi (populację); biały personel a także pedagogów (pedagogika zdrowia), psychologów (psychologia zdrowia),socjologów (socjologia zdrowia), prawników, ekonomistów, demografów, informatyków, którzy zajmują się aspektami medycznymi, itp., Światową Organizację Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Państwową Inspekcję Sanitarną, szpitale, przychodnie i inne.   

CELEM ZDROWIA PUBLICZNEGO JEST: zmniejszanie chorobowości, liczby przedwczesnych zgonów oraz stanów powodujących cierpienie i niepełnosprawność.

ZDROWIE PUBLICZNE
Skupia się na grupie ludzi, stad nazwa zdrowie publiczne, zamieszkująca kraj, region, miasto

VS

MEDYCYNA
Skupia się na jednym pacjencie – rozpoznanie, diagnoza, leczenie

     Dalsza część dyskusji obejmowała zagadnienia zdrowia i promocji zdrowia. W trakcie rozmowy określiłyśmy zdrowie jako: zadowolenie z życia, dobre samopoczucie, stawianie sobie wymagań i realizacja celów, aktywność życiowa itp.
    W literaturze często podawana jest definicja zdrowia stworzona przez Światową Organizację Zdrowia:kompletny fizyczny, psychiczny, społeczny dobrostan człowieka, a nie tylko brak choroby lub niedomagania.” 

     Rozmawiając o zdrowiu doszłyśmy do wniosku, iż zdrowie posiada 3 wymiary:
a) Wymiar fizyczny – brak choroby somatycznej, niepełnosprawności; dobra wydolność fizyczna, itd
b) Wymiar psychiczny – zdolność do uczenia się, kontrolowania emocji i wyrażania ich w sposób adekwatny do sytuacji, itd.
c) Wymiar społeczny – zdolność do utrzymania dobrych relacji interpersonalnych i współpracy z innymi ludźmi
 
     Ostatnim tematem naszego listopadowego spotkania, była rozmowa o promocji zdrowia. Definicji promocji zdrowia w literaturze jest mnóstwo. Celem naszego spotkania nie jest wyuczenie się ich na pamięć, chłodne recytowanie, ale ich zrozumienie, zestawienie jak teoria ma się do praktyki. Więc podsumujmy:
a) w promocji zdrowia punktem wyjścia jest wszystko co związane ze zdrowiem
b) celem jest zwiększenie potencjału zdrowia
c) adresatami jest cała populacja
d) jej wykonawcami jest całe społeczeństwo

Pozdrawiam Was gorąco, czekam na komentarze ;)  DO ZOBACZENI
Anna Wojtysiak

Zapraszam do zapoznania się z notatką z drugich zajęć - kliknij, aby zobaczyć.

4 komentarze:

  1. Fajnie,że mołyśmy chciaż w swim gronie opowiedziec o swoich spostrzezeniach i doswiadczeniach związanych z ochroną zdrowia. Może te małe kamyki spowodują lawinę ,która wpłynie na prawdziwą reformę systemu zdrowotnego . Zyczę następnym pokoleniom wytrwałości w dążeniu do osiągnięcia celu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zajęcia prozdrowotne

    Ochrona zdrowia to temat "rzeka". Każda z nas ma inne doświadczenia. Fajnie jest , że Uniwersytet Medyczny kształci specjalistów w tej dziedzinie. Ania przekazała mam swoja ogromną wiedzę. Zachęciła do korzystania z "akcji" prozdrowotnych organizowanych przez różne instytucje i organizacje pozarządowe. Może tacy ludzie jak Ania, w przyszłości zmienią oblicze służby zdrowia.
    pozdrawiam
    KrysiaP.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ekologia
    Wprawdzie greenpeace nie jestem, ale wymieniłyśmy doswiadczenia z tej dziedziny i zastanawiałyśmy się co można jeszcze zrobić dla siebie i Wrocławia w tej dziedzinie. Najlepsze były II zajęcia. Fajnie było jak Pan Stanisław uczył nas "prozdrowotnego " sprzatania i poprawy naszego życia przez stosowanie naturalnych środków. Zapach jednego z nich czuję do dzisiaj. Wspaniały Pan Maciej przybliżył nam naturalne jedzenie , szczególnie jabłka i soki. Były wspaniałe.
    pozdrawiam
    Krysia P.

    OdpowiedzUsuń
  4. ODŻYWIANIE DLA SENIORÓW PRZY OTYŁOŚCI (CHOLESTEROL) / NADWADZE / CUKRZYCY / NADCIŚNIENIU / CHOROBACH SERCA: INTELIGENTNE, TAKIE POLECAM. *****

    1. Jemy niskotłuszczowo czyli:
    INDEKS ŻYWIENIOWY TJ. IŻ PRODUKTU.

    2. Niskowęglowodanowo, a zatem (energetyczne):
    NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU.

    3. Puenta to tabele:
    IŻ PRODUKTU.

    P. S. Realizując klasyfikację IŻ, organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje, które równocześnie eliminują miażdżycę i nadciśnienie, a także cukrzycę typu 2. Spożycie CHLEBA NA OSTEOPOROZĘ-IRL, szprotek wędzonych oraz fasoli czyli produktów o dużej zawartości wapnia wyjaśnia celowość umieszczenia tych produktów jako zalecane.

    4. Wykluczamy jednak z menu (niezdrowe dla człowieka) tzw:
    WYSOKIE WĘGLOWODANY TJ. OD 26.01% WZROSTU.

    5. Zalecane w racjonalnym odżywianiu mamy natomiast (energetyczne):
    ODPAROWANE WĘGLOWODANY TJ. DO STRUKTURY C.

    ZOBACZ TAKŻE; CUKRZYCA TYPU 2, WG: IRL KRAKÓW.

    OdpowiedzUsuń