Każdy z nas chodzi mniej więcej od 1 roku życia. Wraz z biegiem lat zwiększa się nasz licznik kilometrów. Pewnie nie jeden raz okrążyliśmy już ziemię. Nie ma co jesteśmy ekspertami od chodzenia. Czemu by więc nie wykorzystać tej naturalnej formy aktywności fizycznej dla zwiększania swojego potencjału zdrowia.
Więc do dzieła!
Nordic walking jest to najbardziej naturalna aktywność ruchowa – czyli marsz, wzbogacona o uruchomienie obręczy barkowej oraz tułowia poprzez użycie specjalnie zaprojektowanych kijów. Powstał w latach 20 ubiegłego stulecia w Finlandii. Jego pomysłodawcami byli narciarze biegowi i biathloniści, którzy stosowali marsz z kijami w czasie treningu letniego.
Dlaczego Nordic walking stał się taki popularny?
- Nie wymaga specjalnych umiejętności i sprawności fizycznej.
- Nie wymaga dużych nakładów finansowych.
- Podczas prawidłowego marszu pracuje większość mięśni naszego ciała.
- Poprawia się praca układu sercowo-naczyniowego i oddechowego.
- Prawidłowa technika marszu pozwala na odciążenie stawów kończyn dolnych oraz kręgosłupa.
Dla kogo jest Nordic walking?
- Dla dzieci, młodzieży, dorosłych i starszych.
- Dla bardzo sprawnych, sprawnych, mniej sprawnych.
- Dla zdrowych i walczących z chorobami.
- Dla kobiet i mężczyzn.
DLA KAŻDEGO!
Najpierw niezbędny sprzęt:
- buty,
- strój sportowy.
Pamiętaj, że nordic walking to dla Twojego organizmu trening! Zadbaj o odzież sportową, nie krępującą ruchów, dopasowaną do warunków atmosferycznych, buty sportowe zapewniające stopie właściwe bezpieczne ułożenie.
- kije nordic walking
Kije nordic walking wykonuje się z bardzo mocnych stopów włókna szklanego czy włókien węglowych. Kije nie mogą być zastąpione tradycyjnymi kijkami do nart czy trekingu, Różnice wynikają z budowy rękojeści kijów oraz ich przeznaczenia. Najlepiej, aby kije miały stałą długość. Powoduje to zmniejszenie wagi kijów oraz dużo skuteczniej przenoszą siłę odepchnięcia na prędkość i dynamikę marszu.
Aby odpowiednio dobrać kije nordic walking nie trzeba korzystać z żadnych wzorów. Należy stanąć na baczność, postawić trzymany za rękojeść kij przed sobą. Kąt pomiędzy ramieniem a przedramieniem powinien wynosić ok. 90 stopni. Schemat poniżej.
Jeśli wybraliśmy już odpowiednie kije nie pozostaje nic innego jak tylko spróbować ich użyć. Najlepiej abyśmy na kilka pierwszych zajęć spotkali się z instruktorem. Poznamy wówczas dokłada specyfikę ruchu w nordic walking, uchronimy się przed niepotrzebnymi błędami. Poniżej schematyczna opisana technika nordic walking.
Aby odpowiednio dobrać kije nordic walking nie trzeba korzystać z żadnych wzorów. Należy stanąć na baczność, postawić trzymany za rękojeść kij przed sobą. Kąt pomiędzy ramieniem a przedramieniem powinien wynosić ok. 90 stopni. Schemat poniżej.
Jeśli wybraliśmy już odpowiednie kije nie pozostaje nic innego jak tylko spróbować ich użyć. Najlepiej abyśmy na kilka pierwszych zajęć spotkali się z instruktorem. Poznamy wówczas dokłada specyfikę ruchu w nordic walking, uchronimy się przed niepotrzebnymi błędami. Poniżej schematyczna opisana technika nordic walking.
Technika Nordic Walking - Rysunek z książki “Nordic Walking - Program treningowy dla seniorów” U. Pramann, B.Schaufle.
Po więcej informacji zapraszam na zajęcia!
Witam,
OdpowiedzUsuńNa spacery z kijkami chodziłam już wcześniej ale dopiero na zajęciach z Nordic Walking prowadzonych przez instruktora poznałam prawidłową technikę chodzenia z kijkami. Dowiedziałam się również, że kijki do Nordic Walking są specjalne. Teraz jestem fanką maszerowania z kijkami. Brałam udział w zawodach z kijkami w Nadolicach Wielkich.
Będę uczestniczyć w innych podobnych imprezach. Dziękuję za uczestnictwo w tych zajęciach.
Ania grupa II
Miło mi !
OdpowiedzUsuńWitam serdecznie !
Nigdy nie chodziłam z kijkami ale w tej chwili zapaliłam się do chodzenia . Dla mnie jak na początkującą , za szybkie tępo marszu . Dziękuję za to ze mogłam uczestniczyć na zajęcia .
Zapomniałam dodać ze jestem z trzeciej grupy.
OdpowiedzUsuńkomentarz: Dzięki marszom z kijkami i uwagami Pana Łukasza pod tytułem "wyciągnij długi krok i szeroki rozmach rąk wyprostowanych w łokciach i.t.d" poznałam prawidłową technikę dotąd chodziłam własnym sposobem czyli nieprawidłowo. Idzie mi coraz lepiej ale do doskonałości daleka droga.gdyby tak więcej zajęć?
Jadwiga grupa III
Bardzo lubię chodzić z kijkami choć ostatnio mam problem z nogą. Ale nie poddam się! Trochę się podleczę i znowu będę chodzić do parku i nie tylko. Oczywiście będę się posiłkować cennymi radami pana Łukasza. To wspaniały sport dla osób w każdym wieku. Pozdrawiam i życzę zdrowia. U. Ł. gr. III
OdpowiedzUsuńPanie Łukaszu dobra szkoła !!!
OdpowiedzUsuńNareszcie wiemy jak prawidłowo chodzić z "kijkami"
gr.iii
Kijki to fajna sprawa.Ale te 5 km trzeba pokonać.Proste? Proste! Możesz iść z grupą to przyjemne,ale możesz też maszerować bez towarzystwa.Niczego się nie boisz bo masz do obrony" w razie co"Kijki.Podnosisz hart ducha i ciała i jest Ci przyjemnie.A przy okazji krzewisz wokół siebie pozytywne nawyki zdrowego działania robisz coś dobrego dla SIEBIE i innych.Pokazujesz,że osoby 60+ są odważne,mądre i nie dadzą się zepchnąć na margines ".GÓRA KIJKI"A może by tak w przyszłości jeszcze kursy samoobrony? AS gr III
OdpowiedzUsuńWszyscy chwalą ---Ja też. Z wielką przyjemnością uczęszczałam na zajęcia . Szkoda ze tak było mało . Chodzenie sprawiło mi dużo radości .DZIĘKUJĘ Panu za cierpliwość.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam .
Grupa3.
Z kijkami chodziłam już wcześniej,ale bez instruktora.Teraz wiem jak się chodzi prawidłowo.Bardzo miłe zajęcia bo w plenerze.Aktywność dla seniora wskazana.Mimo problemów z kolanami chętnie na nie uczęszczałam.Pozdrawia Ludmiła gr.2.
OdpowiedzUsuńPodoba mi się Łukasz ponieważ jest zdecydowany i konsekwentny.Ja osobiście chyba za bardzo starałam się być dobrą "Kijanką" ,gdyż nie potrafiłam na zajęciach swobodnie chodzić - to mi zostało ,a może tak trzeba ?
UsuńPozdrawiam wszystkich chodzących z kijkami .Ewa - grupa III
Łukaszu jest Pan dobrym trenerem.Pana profesjonalizm sprawił,
OdpowiedzUsuńże polubiłam "kije",będę więc kontynuować chodzenie z kijkami
i namawiać innych do tej formy ruchu.
Helena Janusz gr. II
Dziękuję panie Łukaszu za to, że teraz umiem chodzić z kijami i sprawia mi to przyjemność!
OdpowiedzUsuńJA, gr II
Fajny pomysł
OdpowiedzUsuńTrzeba przyznać, że aktywny senior to przede wszystkim szczęśliwy senior. Pamiętam jak spędzałam aktywnie czas z moimi podopiecznymi jak pracowałam poprzez https://www.carework.pl/praca w Niemczech z osobami starszymi. Jeśli senior faktycznie ma zapewnioną aktywność fizyczną to jego nastawienie staje się o bardziej pogodne.
OdpowiedzUsuńNiezależnie od wieku warto uprawiać Nordic Walking - świetna forma spędzenia czasu zarówno dla młodych, jak i starszych osób :) Sport to zdrowie!
OdpowiedzUsuńJak widać nie potrzeba wiele aby zacząć uprawiać nordic walking. Wygodne buty, skarpety i sprzęt wystarczą aby to maszerowanie było przyjemnością.
OdpowiedzUsuń