sobota, 28 maja 2016

VIII LEO FestiwalNarodowe Forum Muzyki 
zaprasza na VIII LEO Festiwal 
29 maja – 4 czerwca 

 

Podczas tegorocznej edycji festiwalu 
zaproszeni zostali do współpracy sportowcy, tancerze i muzycy – największy nacisk zostanie położony właśnie na muzykę i sport. Do głównych celów Leo Festiwalu od początku jego istnienia należy idea łączenia ludzi ze sobą. W roku, w którym nasze miasto nosi tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, ta perspektywa jest jeszcze szersza. Wrocław jest prawdziwym centrum sztuki. Jego historia wskazuje na wpływy kulturowe z całej Europy, które, łącząc się ze sobą poprzez wieki, uczyniły zeń miejsce, którego nie można pomylić z żadnym innym – miasto, z którego jesteśmy dumni. Muzyka i sport to dyscypliny, które  łączy konieczność dbania o dobrą kondycję i refleks (w sporcie nazywamy to treningiem, w muzyce – ćwiczeniem), podobieństwo widoczne jest również w wyzwaniach dla umysłu: zarówno muzycy, jak i sportowcy starają się znaleźć sposób, aby jak najlepiej wykorzystać własny potencjał.
Podczas koncertu zatytułowanego Festival du corps ukazujemy liczne aspekty tej relacji, również humorystyczne. Najbardziej wyrafinowanym połączeniem treningu sportowego i muzyki wydają się być taniec i balet. Dlatego właśnie po utworze Apollo i muzy Strawińskiego tego wieczoru obejrzymy balet Twory Prometeusza do muzyki Beethovena w zdumiewającej choreografii autorstwa Rose Breuss.

Jednym z głównych wątków Leo Festiwalu jest współpraca z dziećmi. W tym roku przygotujemy dla Państwa nową operę dziecięcą, w której wezmą udział mali śpiewacy. Towarzyszyć im będzie oczywiście NFM Lepoldinum, orkiestra, która z niezwykłym entuzjazmem i cierpliwością wspiera działania młodych ludzi. Dla nich zaś działanie z profesjonalnymi muzykami jest wspaniałą motywacją. Podobnie radosna postawa cechuje Małgorzatę Podzielny, która przygotuje małych solistów i chór. W roli narratora w operze wystąpi Grażyna Wolszczak.
Koncert finałowy festiwalu połączy dwie orkiestry smyczkowe: Leopoldinum i orkiestrę gościnną, Sinfoniettę Cracovię. W ten sposób otwarte zostaną możliwości zarówno połączenia, jak i skontrastowania dźwięków i gestów. Festiwal zwieńczą utwory: Polyptique Franka Martina, w którym w roli solisty usłyszymy znakomitego austriackiego skrzypka Benjamina Schmida, a także Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę Bartóka.

 Koncerty
1 czerwca 2016 – środa
plac przed NFM – foyer – 3 – Sala Czerwona – Sala Czarna
pl, Wolności 1, Wrocław godz. 17:00  Festival du corps – cz. I-IV , godz. 20:00 Festival du corps: cz. V  - sala Główna KGHM
Cennik:
Normalny - 20zł
Ulgowy – 10zł

Ernst Kovacic
Dyrektor artystyczny i dyrygent  Leo Festiwalu

Termin: 
29.05.2016 (niedziela), 19.00 to 04.06.2016 (sobota), 20.00


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza