wtorek, 17 maja 2016

Powinniśmy to zobaczyć...


Wystawa 
„Przebaczenie i pojednanie. Kardynał Kominek. Nieznany ojciec Europy” 
w Arsenale

 

Pięćdziesiąt lat temu, w 1965 roku wrocławski metropolita Bolesław Kominek napisał „Orędzie biskupów polskich do ich niemieckich braci w chrystusowym urzędzie pasterskim”, w którym padły słynne słowa „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie…”. Była to pierwsza próba pojednania narodów podjęta po II wojnie światowej. Wystawa, którą można oglądać w Arsenale, przypomina to wydarzenie w kontekście drogi, która doprowadziła do polsko-niemieckiego pojednania. 
 W jej pierwszej części widzowie oglądają dzieła sztuki, które wyrażają temat wojny i pojednania. Są to rzeźby niemieckiego artysty Alexandra Polzina „Requiem” i „Podwójny Anioł”. Kolejne odsłony wystawy poświęcono II wojnie światowej i doświadczeniom kardynała Kominka, czasom stalinowskim i drodze do pojednania. Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Europy, z którym była przygotowana m.in. ekspozycja „Europa – to nasza historia”
Wystawa skupia się wokół trzech aktów, które poprzedza prolog i kończy finał:
   • W cieniu Hitlera: 1939–1945
   • W cieniu Stalina: 1945–1956
   • Droga do pojednania: 1956–1974

  • Tło wystawy stanowi zwięzła prezentacja wydarzeń, które tworzą wątek historii niemiecko-polskiej i historii Europy przed, w trakcie i po II wojnie światowej.
  • Osią opowieści jest osoba Bolesława Kominka, który w trakcie dyktatury nazistowskiej, a potem komunistycznej, był zwyczajnym przedmiotem historii, a który w pewnym momencie swojej życiowej drogi stał się jej pierwszoplanowym podmiotem.

  Wystawa czynna 14 maja– 23 września 2016 r.
  Godziny otwarcia: od środy do soboty: 10.00–16.30; niedziela: 10.00–17.30
  wstęp wolny

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza