wtorek, 8 lipca 2014

Sposoby na zdjęcia w postach

"Jak zrobić link z fotografii i dopiąć go do posta?" Odpowiedzi na proste pytania bywają czasem dość skomplikowane i tak właśnie jest w tym przypadku. Jeśli dobrze rozumiem chodzi o to, że mamy np. 50 czy 100 zdjęć i chcemy je w miarę prosto i szybko umieścić na blogu.

Tak jak już wspominałem często jeśli chcemy coś “zrobić” przy użyciu komputera nie ma jednej drogi do celu. Każda czynność może być wykonana na wiele sposobów, czasem bardziej, a czasem mniej skomplikowanych. Sporo myślałem nad tym jak najprościej odpowiedzieć na powyższe pytanie i tak właśnie powstał pomysł na mini poradnik.

Potrzebujemy:
 • komputer
 • zdjęcia w wersji cyfrowej
 • dostęp do internetu
 • troszkę wolnego czasu

Wprowadzenie
Pewnie większość osób kojarzy program do przeglądania i obróbki zdjęć Google Picasa. Nie ma tu na myśli tylko osób kończących kursy komputerowe, ale ogólnie wszystkich lubiących fotografowanie. Mało kto wie jednak, że program ten ma swoją wersję internetową - Picasa Web Albums i właśnie na niej będzie opierał się mój poradnik.

Jeszcze krótko co chcę osiągnąć. Najpierw umieścimy nasze zdjęcia w albumie elektronicznym, a następnie wstawimy album do pasta na blogu w formie linku, pojedynczych zdjęć lub pokazu slajdów.

1. Wchodzimy na stronę www.picasaweb.google.com i jeśli jesteśmy zalogowani do którejś z usług Google (Gmail, YouTube, Blogger, Drive) nie musimy się logować. Jeśli Picasa poprosi nas o zalogowanie traktujemy to, jak wejście do poczty Gmail i podajemy swój login i hasło.

2. Jeżeli wszystko poszło dobrze powinniśmy teraz być na stronie głównej Picasa Web Albums i jeśli dobrze się przyjrzymy to zobaczymy nasze już opublikowane zdjęcia (jeśli je mamy) oraz fotografie polecane przez program. Dla niedowiarków lub chcących się upewnić, czy dobrze trafili zamieszczam ilustrację.

3. Czyli już jesteśmy w dobrym miejscu teraz, aby przenieść nasze zdjęcia z komputera do albumu internetowego naciskamy przycisk “Prześlij”. Zostaniemy przeniesieni na stronę służącą do importu zdjęć. Możemy tu nadać tytuł naszemu albumowi w polu “Nazwa albumu”. W moim przypadku będzie, to “Międzynarodowa konferencja na temat Co-housingu”. Nas interesuje najbardziej przycisk “Wybierz zdjęcia z komputera”, który pozwoli nam wskazać jakie fotografie chcemy opublikować. Wybieramy więc folder ze zdjęciami, a w nim zaznaczamy interesujące fotografie i klikamy “Otwórz”.


4. Jeśli wszystko dobrze poszło powinniśmy zobaczyć “prostokąciki” symbolizujące nasze zdjęcia i pasek postępu - ładowania plików na serwer. Ciężko mi powiedzieć, ile będzie trwało kopiowanie fotografii. To zależy jak dużo ich jest oraz jak szybki mamy internet. Musimy poczekać, aż wszystko się załaduje i na zakończenie naciskamy niebieski przycisk “OK”, jest na dole po lewej stronie.


5. Znów widzimy puste miejsce na zdjęcia, bo Picasa chce więcej fotografii, ale na razie wystarczy. Zajmijmy się naszym aktualnym albumem. Klikamy więc zakładkę “Moje zdjęcia” i widzimy nasz nowo utworzony album w formie kwadratowej miniatury.


6. Klikamy na nasz album i po chwili wchodzimy do środka. Teraz widzimy miniaturki umieszczonych tam zdjęć. I na tym etapie otrzymaliśmy wirtualny album, ale niestety nikt go nie zobaczy, bo domyślnie jest ustawiony jako “Prywatny”, czyli tylko dla nas!

7. Klikamy więc w zakładkę “Czynności”, a następnie wybieramy “Właściwości albumu” i jeśli wszystko zadziałało powinniśmy zobaczyć okienko z nazwą i miejscem na opis albumu, ale nas bardziej interesuje ostatnia opcja “Widoczność”. Tu możemy wybrać albo “Publiczny w internecie” albo “Dostęp ograniczony, każda osoba mająca link”. Ja wybieram drugą opcję, bo album publiczny będzie widoczny w wyszukiwarce, a ja nie chce, żeby każdy widział moje zdjęcia. Na koniec naciskamy “Zapisz zmiany” i gotowe.


8. Teraz po prawej stronie na szarym pasie pojawiła się opcja “Link do tego albumu”. Jeśli naciśniemy na ten napis pojawią się dwa okienka (pola tekstowe) z ciągiem liter w środku. Pierwszy tekst, to zwykły link do naszego albumu, który możemy skopiować i za chwilę powiem co z nim zrobić dalej. Drugi tekst, to opcja umieszczenia albumu fotograficznego w formie pokazu slajdów. Jeśli klikniemy na “Umieść pokaz slajdów” zobaczymy jak będzie wyglądał na stronie.


9. Album mamy już gotowy, więc pora na napisanie postu i wklejenie do niego zdjęć. Nie zamykajmy jednak albumu, bo będziemy musieli do niego jeszcze wrócić. Po wejściu na blog i kliknięciu “Nowy Post” mamy do wyboru trzy sposoby na wstawienia zdjęć. Pierwszy wariant, to po prostu link do strony z naszym albumem. Piszemy w tym celu dowolny tekst np. "Zobacz zdjęcia" i zaznaczamy go, a następnie klikamy “Link” (na pasku menu u góry postu). Widzimy okienko z dwoma polami tekstowymi. Pierwsze, czyli “Tekst do wyświetlenia”, to nasz napis (Zobacz zdjęcia), a drugie to “Link do albumu”, który będziemy klikać w celu wyświetlenia zdjęć. “Adres internetowy”, jest wskazaniem miejsca, gdzie znajduje się nasz album. Należy go skopiować z pola “Link do tego albumu” (patrz punkt 8). Klikamy “OK” i widzimy, że nasz tekst “Link do albumu” zmienił kolor na niebieski i jest teraz podkreślony, więc wszystko działa. Gotowe.


10. Sposób drugi, to umieszczenie pokazu slajdów w tym celu znów musimy udać się do pola “Link do tego albumu” (patrz punkt 8) i tym razem klikamy tam “Umieść pokaz slajdów”. Wyświetli się okienko, w którym możemy wybrać opcje naszego pokazu takie jak wielkość zdjęć, automatyczne odtwarzanie, czy wyświetlanie opisów fotografii. Jeśli już wybierzemy interesujące nas opcje, to należy skopiować tekst z “żółtego pola” poniżej napisu “Skopiuj i wklej ten kod w swojej witrynie internetowej”. Naciskamy przycisk “Gotowe”, aby zamknąć okienko.

Po tej czynności wracamy do bloga, piszemy np. "Galeria zdjęć jako pokaz slajdów", ale nie możemy tak po prostu wkleić tekstu, bo nie zadziała. Musimy wkleić go sprytnie, a żeby to zrobić wystarczy nacisnąć przycisk “HTML” (lewy górny róg). Zobaczymy nieco inny wygląd pisanego przez nas postu. I tu wklejamy (na samym końcu dokumentu) nasz “dziwny” tekst. Teraz naciskamy “Nowy post” i powinniśmy wrócić do poprzedniego “zwykłego” widoku postu.


Uwaga! Naszego pokazu slajdów nie będzie widać ani podczas edycji, anie w podglądzie postu. Pokaże się dopiero po opublikowaniu. Jedyną oznaką tego, że dobrze wszystko zrobiliśmy będzie puste miejsce pod naszym tekstem.

11. Trzecia i ostatnia zarazem opcja umieszczenia zdjęć, to po prostu wklejenie ich luzem z albumu, ale nie musimy robić tego ręcznie. Można i trzeba zrobić, to sprytnie. Piszemy np. "Galeria zdjęć jako pojedyncze fotografie", i naciskamy przycisk “Wstaw obraz” (niebieski obrazek w ramce). Zobaczymy teraz okno wyboru, gdzie po lewej stronie wybieramy “Z Picasa Web Albums”. Powinniśmy zobaczyć tu miniaturkę naszego albumu (w formie kwadracika ze zdjęciem).

Klikamy na album i widzimy zdjęcia. Teraz wystarczy przycisnąć te, które chcemy dodać do posta. Zostaną one oznaczone “niebieską ramką”. Może tylko mnie się tak wydaje, ale obrazki wstawiają się w takiej kolejności w jakiej je klikniemy. Warto o tym pamiętać, to nie trzeba będzie później ich przestawiać. Po zaznaczeniu interesujących nas zdjęć klikamy na “Dodaj wybrane”. Miniaturki zdjęć powinny dodać się do naszego postu. Gotowe!


Jak widać nie było tak strasznie i więcej tu pisania i objaśniania na ilustracjach niż pracy. Po kilku powtórzeniach wszystko powinno udać się zrobić w kilka minut. Bo za pierwszym razem penie zajmie to nieco więcej czasu ;)

Na koniec jeszcze dwie ilustracje: pierwsza przedstawia podgląd naszego pasta (jak widać nie wyświetla się tam pokaz slajdów - jak już wcześniej pisałem), druga ilustracja to wygląd już opublikowanego postu.


Dziękuję za zainteresowanie i ciepłe komentarze w poprzednich postach. Czekam również na kolejną porcję pytań i sugestii.

4 komentarze:

 1. To my Ci dziękujemy, bardzo!
  Konrad, teraz masz chwilę relaksu, ja będę testować tęże technikę aż do skutku, co nie szybko pewnie nastąpi, ale też bywam uparta. Gdyby się jednak okazało ze mój upór daremny..., też powiem o tym, dobrze?
  Potem dalej się będziemy wspólnie martwić. Pozdrawiam Majka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze nie nauczyłam się tworzyć linku do wielu zdjęć...
  ale, w międzyczasie poproszę o podpowiedź czy jest możliwość przeniesienia gotowego posta z jednego bloga na inny blog? W całości, tzn tekstu wraz ze zdjęciem lub plakatem? Byłoby to wielkim ułatwieniem i szybką dostępnością dla szerszej grupy osób czytających blogi o np. ciekawych a pilnych ofertach kulturalnych, i nie tylko... moje próby w tym zakresie okazały się daremne. Ale Twoja podpowiedź będzie dla mnie wiążąca. Dzięki i pozdrawiam Majka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy, czy jesteś autorem na obu blogach (tzn. czy na obu możesz pisać). Jeśli tak, to można spróbować wejść w edycję danego posta, następnie wybrać widok HTML (jak w punkcie 10 poradnika) i skopiować całą jego zawartość (dość sporo dziwnego tekstu). Zaznaczamy tekst naciskając klawisze: CTRL + A i kopiujemy klawiszami: CTRL + C. Następnie wchodzimy na drugi blog. Tworzymy nowy post i znów wchodzimy w widok HTML i tam wklejamy skopiowany tekst klawiszami: CTRL + V. Powinno zadziałać, choć nigdy sam nie próbowałem. Na moją wiedzę nie powinno być żadnych problemów. Daj znać czy to zadziała tak dla potomności :)

   Usuń
 3. Brawo Konrad! Bardzo pożyteczna informacja, spróbuję zmierzyć się z tematem. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń