wtorek, 7 czerwca 2016

Z cyklu:) atrakcje Wrocławia...Odetchnij 
w Tężni Sztuki - na placu Wolności
Do „Tężni sztuki” można wejść, wewnątrz jest ścieżka. Oddychać artystyczną mgiełką będziemy do 15 czerwca, potem instalacja trafi do Berlina.


Od 28 kwietnia do połowy czerwca na placu Wolności (przed Narodowym Forum Muzyki) można wejść do „Tężni sztuki” i oglądać zgromadzone w niej przedmioty
.
Z kategorii Kultura
Każdy, kto ogląda wystawy, filmy, czy słucha muzyki, wie, że kontakt z kulturą poprawia samopoczucie. Jak tężnia, służąca do zagęszczania solanki przy produkcji soli leczniczej. Dlatego Robert Kuśmirowski, twórca instalacji, nazwał ją „Tężnią sztuki”. 
(zobacz więcej w Czytaj wiecej)

Wysoka na 6 metrów, szeroka na 22 metry, powstała z drzewa iglastego budowla to system połączonych ze sobą różnej wielkości podpór i belek. Wczoraj zwiedzała ją wrocławianka Eugenia Bens. - Identyczna centrala telefoniczna była w mojej pracy - ucieszyła się.


Zawartość tężni to
stare przedmioty
, niegdyś będące częściami wystaw, gromadzone od 12 lat, m.in.: wspomniana centrala telefoniczna, instrumenty muzyczne (gitary, skrzypce) i medyczne, militaria, epidiaskop, fotel ginekologiczny, stare komputery, druki.

- „Tężnia sztuki” była już prezentowana m.in. we Lwowie, w pobliżu zamku Ujazdowskiego. Wszędzie pod gołym niebem, by przedmioty mogły swobodnie zmieniać się pod wpływem deszczu, kurzu i korozji - opowiada Robert Kuśmirowski.

Do „Tężni sztuki” można wejść, wewnątrz jest ścieżka. Oddychać artystyczną mgiełką będziemy do 15 czerwca, potem instalacja trafi do Berlina.

„Tężnia” powstała z inicjatywy Lublina, który także startował do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Teraz, wraz z Wrocławiem, Gdańskiem, Katowicami, Poznaniem i Szczecinem, miasta tworzą „Koalicję Miast dla Kultury”. Od 25 do 29 maja na wrocławskiej ulicy Karola Szajnochy artyści zbudują scenerię Lublina.

- Ulicę Szajnochy zabudujemy kolorowymi wieżami i pokażemy kulturalny kawałek Lublina - mówi Gabriela Żuk z Centrum Kultury w Lublinie. - Zaprezentujemy spektakle, m.in. Leszka Mądzika, Pawła Passiniego, na koncerty zapraszać będzie Lublin Street Band - dodaje.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza