wtorek, 8 kwietnia 2014

Koniec wsparcia dla Windows XP

W dniu dzisiejszym kończy się wsparcie dla systemu operacyjnego Windows XP, ale co to dla nas właściwie oznacza?

Oznacza to tylko i aż tyle, że po 13 latach firma Microsoft postanowiła zakończyć aktualizację i publikację poprawek dla Windows XP.

System będzie działał dokładnie tak samo jak do tej pory, ale musimy liczyć się z kilkoma niedogodnościami.

Zakończenie aktualizacji spowoduje problemy z bezpieczeństwem oraz zwiększy ryzyko zarażenia wirusami. Można to częściowo rozwiązać instalując program Microsoft Essentials (pobierz), który jest darmowym i całkiem dobrym programem antywirusowym i zabezpieczającym. Program będzie działał do 14 lipca 2015 roku. Innym sposobem jest zainwestowanie w program antywirusowy typu Internet Security - łączący antywirus z zaporą sieciową np. ESET Smart Security (170zł/rok) lub Kaspersky Internet Security (150zł/rok).

Kolejnym drobnym problemem może się okazać sprzęt, bo po zakończeniu wsparcia dla Windows XP producenci wszelkiego rodzaju elektroniki przestaną przystosowywać ją do pracy ze starym systemem. Może się więc okazać, że kupimy myszkę, klawiaturę, monitor czy głośniki i po prostu nie będą one działać z naszym komputerem. Na to nic nie poradzimy, ale jeszcze długo poczekamy na takie przypadki.

Ostatnim kłopotem może być niekompatybilność programów. Już teraz zdarza się, że chcąc zainstalować jakiś program dostajemy komunikat, że nie jest on przeznaczony dla naszego systemu (Windows XP). Takie sytuacje będą coraz częstsze i będziemy musieli szukać alternatywnych programów, by obejść to utrudnienie.

Podsumowując koniec wsparcia to nie koniec świata. Nie musimy zmieniać systemu operacyjnego ani komputera. Zadbajmy tylko o nasze bezpieczeństwo, a o resztę będziemy się martwić jak zajdzie taka potrzeba. Tak przy okazji ja nadal korzystam z Windows XP i nie planuje tego zmieniać.

Pozdrawiam,
Konrad

3 komentarze:

 1. Konrad - dziękujemy Ci za ostrzeżenie i za mądrą,i praktyczną podpowiedź...
  Coś mi się zdaje że mnie już nawiedził ten traf bo na pasku pokazał mi się czerwony domek z flagą i z białym X. Czy to jest to? ale jeśli nawet, to dopytam osobiście co z tym zrobić. Dzięki raz jeszcze, pozdrawiam i pa.
  Jak dobrze że Ciebie mamy...

  OdpowiedzUsuń
 2. To nie jest czerwony "domek" tylko czerwona tarcza z białym krzyżykiem. Może oznaczać zakończenie wsparcia, wyłączone aktualizacje, brak lub nieaktualny program antywirusowy.

  OdpowiedzUsuń

 3. Dziękuję za ważną informację i możliwość pobrania darmowego programu antywirusowego.Też mam komputer Windows xp.Pozdrawiam Ludmiła

  OdpowiedzUsuń