Język migowy

Korzyści z nauki języka migowego:
 1. Język migowy - został uznany za język pełnoprawny w naszym kraju a więc uczymy się kolejnego języka,co powoduje otwartość u nas na ten rodzaj komunikacji.
 2. Rozwijamy swoje kompetencje komunikacyjne.
 3. Mamy dostęp do ogromnego świata,do którego nie mogliśmy,,wejść" a teraz możemy być ambasadorami tego świata i jego kultury.
 4. Zdobywamy nowe znajomości,kontakty.
 5. Poprawia się  nam rozwój psychomotoryczny,pamięć,
 6. koncentracja,wyobraźnia przestrzenna.
 7. Uczymy się świadomego używania ciała w komunikacji.
 8. Ćwiczymy mięśnie twarzy i kontrolę nad mimiką.
 9. Podczas nauki języka migowego mamy stały trening gestykulacji,który wymaga od nas dokładnej świadomości tego,co ,,rysują" nasze ręce podczas rozmowy.
 10. Wyrabiamy w sobie kontrolę w używaniu własnej gestykulacji.
 11. Uczymy się przenosić większą kontrolę na rozmówcę-trudniej bowiem jest ,,wyłączyć " się na chwilę.
 12. Odstresowuje nas w czasie rozmowy,nie myślimy o naszych problemach-jesteśmy skupieni na rozmowie.
 13. Ponosi nasze poczucie wartości,że,,takie trudne było na początku a daliśmy radę".
Dla wszystkich chętnych do dalszej nauki - Alfabet języka migowego

16 komentarzy:

 1. Witam,
  Dziękuję Pani Eli za świetnie prowadzone zajęcia języka migowego. Dzięki warsztatom odkryłam, że istnieje inny świat.. ciszy.
  Nabrałam większego szacunku i zrozumienia dla ludzi niesłyszących. Dzięki
  Ania- grupa II

  OdpowiedzUsuń
 2. Pani Elu ---zajęcia z panią to sama przyjemność. W skupieniu patrzę na ruchy dłoni . Twarz moja uśmiecha się.
  Jestem bardzo zadowolona !

  OdpowiedzUsuń
 3. Zajęcia z panią Elą są ciekawe .
  Twarz moja jest w ciągłym ruchu . Troszeczkę za mało zajęć.

  OdpowiedzUsuń
 4. komentarz
  poznanie jęz. migowego[właściwie alfabetu] umożliwiło mi poznać i choć trochę zrozumieć ludzi,których mową jest miganie rękami.Bardzo podobała mi się lekcja w bibliotece wraz z grupą ludzi głucho-niemych.Szkoda że tak mało zajęć.Pani Ela zajęcia prowadzi super.
  Jadwiga grupa III

  OdpowiedzUsuń
 5. Grupa druga skończyła już zajęcia z języka migowego.Bardzo miło wspominamy panią Elę .Wiemy ile pracy wymaga poznanie j.migowego.Nauka była przyjemnością a nie przykrym obowiązkiem.Jeszcze raz serdecznie dziękuję za naukę j.migowego Pozdrawiam Ludmiła.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uważam, że pani Ela jest wspaniałym człowiekiem. Ma dużo cierpliwości i wyrozumiałości dla nas. Jest miła i serdeczna. Jednocześnie uczy nas rozumienia osób z konkretnymi przypadłościami. Jej wiedza jest godna podziwu. Pozdrawiam i życzę sukcesów w dalszej pracy. U. Ł. gr. III

  OdpowiedzUsuń
 7. Pani Elu w Pani wykonaniu kurs jest wspaniałym widowiskiem
  to jest taniec dłoń,aż miło się patrzy i uczy.
  Dziękuje.
  I.S. gr.III

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwszy kontakt z j.migowym i co?różne myśli kołaczą po co mi to?na co mi to?Ale jak doszło do spotkania z ludźmi niesłyszącymi-jak zobaczyliśmy ich zaangażowanie i radość z tego,że mogą razem z nami bawić się w kalambury i że nas mogą zapędzić w "kozi róg" to moje myślenie nabrało kolorów.
  Zaraz moje myślenie kierowało się w stronę, a może ja mogę doradzać młodym ludziom niemających pracy.Ucz się perfekcyjnie języka migowego bo tu jest "nisza" tu znajdziesz pracę na stacjach kolejowych.portach lotniczych,wycieczkach po mieście Wrocławiu i w dużych miastach.Bądź tłumaczem j.migowego załóż firmę,stwórz fajny zespół i działajcie. A ja się jeszcze douczę dla swojej satysfakcji i że " a co wcale nie jestem gorsza"
  AS

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki za nowe doświadczenia. To burzenie kolejnej bariery. Będę potrafiła się "uśmiechnąć" w jeżyku migowym. A mając takiego nauczyciela, jak Pani Ela, można nawet migowo "zatańczyć".
  Toja z II grupy

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawe zajęcia. To dla większości z nas coś nowego.
  Pani prowadząca te zajęcia podawała nam wiedzę w miły i przystępny sposób i okazało się że to nie takie straszne a ciekawe. To zasługa pani Eli
  Gr.IV

  OdpowiedzUsuń
 11. Pani Elu!
  Radość, wdzięk, urok osobisty oraz kompetencje jakie Pani posiada doprowadziły nas do tak ogromnego zaangażowania w język migowy. Nie każdy ma dar takiego przekazywania swoich wiadomości i doświadczenia jak Pani.
  Tylko dlaczego tak szybko musieliśmy się rozstać? AJ grupa 4

  OdpowiedzUsuń
 12. Moi Kochani !
  Bardzo,dziękuję Wam za chęci i zaangażowanie na zajęciach.Było mi niezmiernie miło,że mogłam trochę pobyć z Wami.Mam nadzieję,że Wasza przygoda z językiem migowym będzie jeszcze trwała a bariera została już przełamana podczas ,,Kalamburów" a na zajęciach było -super.
  Pozdrawiam bardzo serdecznie.Elżbieta Gorgoń

  OdpowiedzUsuń
 13. My to znaczy Ja ---DZIĘKUJĘ . Było zabawnie ale z wiedzą na temat języka / Pozdrawiam gr. 3

  OdpowiedzUsuń
 14. Pani Elu, swoimi wykładami przybliżyła mi Pani świat ludzi głuchych.Nauczyłm się wielu zwrotów, za mało, aby się porozumieć, ale wystarczyło to żeby zrozumieć ,że są to tacy sami ludzie, tylko mówiący innym językiem.
  Helena Janusz gr. II .

  OdpowiedzUsuń
 15. Pani Elu! Czy będzie wznowiony kurs Języka Migowego? Chętnie bym skorzystał, a chyba nie jestem jedyny, który w czerwcu br. nie wiedział o w/w zajęciach. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 16. Świetna argumentacja! Naukę języka migowego podejmują zwykle ludzie, u których wymaga tego sytuacja rodzinna lub zawodowa. Jednakże dla każdego z nas, taka umiejętność może okazać się bardzo przydatna. Jak widać, dzięki niej, nie tylko otwieramy się na świat osób niedosłyszących, ale i sami bardziej świadomie i z większa uwagą podchodzimy do kontaktu z drugim człowiekiem.

  OdpowiedzUsuń