czwartek, 7 lipca 2016

Niezwykle ciekawa oferta...16 – 17 lipca Dni otwarte wokół wystawy "Augustyn Czyżowicz. Taka była rzeczywistość…". Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu. 


Fot. Augustyn Czyżowicz.


Wstęp bezpłatny.

16 lipca (sobota), godz. 15.00 "Prawda czasu - niezależne realizacje fotograficzne w okresie PRL-u" - wykład dr. Adama Soboty, starszego kustosza Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Dr Adam Sobota – autor wielu publikacji i organizator wystaw fotografii artystycznej. Kurator m.in. monograficznych wystaw: Aleksandra Krzywobłockiego, Zdzisława Beksińskiego, Zbigniewa Dłubaka, Jerzego Lewczyńskiego, Zofii Rydet, Natalii LL.

Godz. 16.00, "Taka była rzeczywistość – spotkanie z Augustynem Czyżowiczem" (autorem prezentowanych na wystawie fotografii) oraz oprowadzenie po ekspozycji. 

Augustyn Czyżowicz – fotograf amator, urodzony w Sąsiadowicach koło Sambora. Ponad 2500 fotografii wykonanych przez niego w latach 1956-1960 i w latach 80. stanowi świadectwo codziennego i odświętnego życia mieszkańców dolnośląskich wsi, między innymi Brzózki, Trzcinicy Wołowskiej, Głębowic, Stryjna. W Brzózce koło Wołowa, gdzie mieszka od 1946 roku, Czyżowicz prowadzi także własne muzeum, ulokowane w zaadaptowanej na ten cel stodole.
Prezentuje w nim fotografie, dokumenty i przedmioty związane przede wszystkim z historią Galicji. Szeroko zakrojona, głównie dokumentacyjna aktywność Czyżowicza ukazuje przede wszystkim kluczową rolę pamięci dla tożsamości kulturowej, jest też swego rodzaju pomostem łączącym byłe Kresy Wschodnie
Rzeczpospolitej i Dolny Śląsk, który po II wojnie został zasiedlony przez licznych Kresowian zmuszonych do porzucenia swoich rodzinnych terytoriów.
szczegóły i ciąg dalszy doczytaj "w czytaj więcej" - warto...Godz. 17.00, "Dziennik z podróży" - film dokumentalny w reżyserii
Piotra Stasika, nagrodzony m.in. na Solanin Film Festiwal. Historia
przyjaźni 82-letniego Tadeusza Rolke, prekursora polskiej fotografii
reportażowej i zafascynowanego fotografią nastolatka - Michała.
Osią narracji jest letni projekt fotograficzny – tytułowa podróż,
w którą wyruszają bohaterowie.

17 lipca (niedziela)

Godz. 12.00, warsztaty fotograficzne dla dzieci w nawiązaniu do wystawy "Augustyn Czyżowicz. Taka była rzeczywistość..."poprowadzi Bogusława Trela. 


Bogusława Trela - w 2015 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu - dyplom z Fotografii w pracowni prof. Piotra Komorowskiego, aneks z Perswazji Medialnej w pracowni prof. Wiesława Gołucha. Zajmuje się fotografią dokumentalną, głównie o charakterze socjologicznym. Swoimi fotografiami stara się przekazać zachwyt nad pięknem świata, tego nie zagospodarowanego przez człowieka. Prowadzi zajęcia z fotografii kreacyjnej z elementami animacji w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Jest dwukrotną finalistką
międzynarodowego konkursu fotograficznego Sony World Photography Awards. Prezentowała swoje prace na 4 wystawach indywidualnych w Polsce oraz zbiorowych w Australii, Anglii, Niemczech, Polsce i Stanach Zjednoczonych.
Prace fotografki można zobaczyć na
www.boguslawatrela.com.
Fot. Bogusława Trela. 


WSTĘP WOLNY.
Obowiązują zapisy pod nr tel.
(071) 344 33 13

Prosimy o przyniesienie aparatów cyfrowych lub telefonów z wbudowanym aparatem (gdyby aparaty miały wejście inne niż standardowe USB, prosimy o przyniesienie kabla, aby zdjęcia można było zgrać na komputer).

Program:

Oprowadzenie po wystawie "Augustyn Czyżowicz. Taka była rzeczywistość…"
i mini dyskusja. Wyjście w plener i próba uchwycenia tego,
co zwyczajne świeżym spojrzeniem fotografa - etnografa.

Pokaz i omówienie powstałych prac.

Informacje udostępnia:  

Fundacja Aktywny Senior
54-206 Wrocław tel. 605 257 600
ul. Legnicka 65 www.f-as.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza