poniedziałek, 13 października 2014

Temat ważny dla Wszystkich

Zaproszenie na prelekcję z dyskusją na temat:
Bezpieczeństwo osobiste w e-społeczeństwie – dlaczego powinniśmy chronić dane osobowe
 
Termin prelekcji:         17 października (piątek), 
                                         godz. 15.00-17.00
Miejsce prelekcji:         Sektor 3, sala konferencyjna, ul. Legnicka 65
Organizator prelekcji: Stowarzyszenie Popowiczanie i 
                                     Fundacja Aktywny Senior
Prelegent:                      prof. dr hab. Mirosław Kutyłowski
(Politechnika Wrocławska, Instytut Matematyki i Informatyki)
Moderator dyskusji:       dr hab. Krystyna Ziętak
                                       (emerytowany profesor Politechniki 
                                                               Wrocławskiej)

Coraz większa liczba danych, w tym danych o kluczowym znaczeniu, krąży w systemach elektronicznych. Kradzież tożsamości, wyłudzenie, rozbój,… nie   mają już tylko tradycyjnej formy – pojawiają się ich elektroniczne odpowiedniki: e-oszustwo, e-rozbój,… Rewolucja pod względem obrotu informacji i przejście z obrotu papierowego na elektroniczny to niestety nie tylko usprawnienie życia, ale i nowe zagrożenia. Nowe europejskie regulacje w zakresie ochrony danych osobowych i elektronicznej identyfikacji są reakcją na te zagrożenia.
Celem prelekcji i dyskusji jest zastanowienie się nad sytuacją w jakiej jesteśmy, zarówno z punktu widzenia całego społeczeństwa jak i poszczególnych jednostek, zidentyfikowanie zagrożeń o charakterze ogólnym jak i tych dotykających pojedyncze osoby. 
Krótka charakterystyka sylwetki prelegenta

 Prof. M. Kutyłowski  jest absolwentem  Uniwersytetu Wrocławskiego. Wiele lat pracował na Uniwersytecie Wrocławskim oraz   na uniwersytetach w Darmstadt  i Paderborn (Niemcy).  Aktualnie jest liderem grupy informatyków na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej i członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów.   Jest światowej sławy informatykiem zajmującym się m.in. kryptografią, algorytmami rozproszonymi, bezpieczeństwem komputerowym, elektronicznymi dokumentami identyfikacyjnymi, głosowaniem  przez internet itd.  Jest wychowawcą wielu studentów i doktorów. (więcej zob. http://kutylowski.im.pwr.wroc.pl/ )

1 komentarz:

  1. Dziękujemy Halinko za niezwykle ważny temat....
    Ochrona naszej prywatności? naszych danych osobowych? wg mnie dawno przestała istnieć, ale może jest jakiś sposób aby to zmienić obecnie? i może się tego dowiemy? Jestem bardzo ciekawa prelekcji, dlatego postaram się bardzo uczestniczyć i zachęcam serdecznie wszystkich, pozdrawiam Majka

    OdpowiedzUsuń